Ján Figeľ, prvý podpredseda vlády, predseda KDH: „Ponúkame zodpovednú cestu pre Slovensko“

KDH má 22 rokov, februárové narodeniny oslavuje ako stabilná strana, ktorá formuje Slovensko i Európu. Na čele KDH stáli traja predsedovia, hnutie združuje demokraticky a hodnotovo zmýšľajúcich ľudí, ktorí z kresťanských hodnôt a etiky čerpajú životné presvedčenie a politickú inšpiráciu. Pri príležitosti výročia sme oslovili predsedu KDH Jána Figeľa, ktorý patrí medzi zakladateľov hnutia.

Atribúty ako stabilita, rešpekt a zodpovednosť vyjadrujú filozofiu hnutia, ktoré sa teší z rastúcej dôvery. Ak sa v retrospektíve vrátite k začiatkom, čo všetko vám prebehne mysľou?

Slovensko ako slobodná a demokratická krajina, bola v minulosti snom niekoľkých, túžbou mnohých a dnes je nevyhnutnosťou pre všetkých. KDH vznikalo ako cesta pre takýto cieľ. V komunistických lágroch, v štruktúrach tajnej cirkvi, pri šírení samizdatov, počas sviečkovej manifestácie, pri petíciách za občiansku slobodu a náboženské práva sa rodilo naše hnutie. Sen sa začal meniť na realitu po páde komunizmu. S úctou a hlbokou vďakou si nielen dnes spomíname na obete tohto zápasu. Ďakujem iniciátorom Novembrovej výzvy k zakladaniu KDK klubov. Hnutie vyrástlo zdola, na presvedčení ľudí, nie na vôli finančných skupín alebo na záujmoch mecenášov. Som vďačný Jánovi Čarnogurskému, že spolu s nami založil KDH a úspešne ho desať rokov viedol.

Slovenská cesta za demokraciou prechádzala etapami, KDH bolo súčasťou procesu, ktorý prekonal veľa prekážok. Ktoré momenty utkveli v pamäti najviac vám?

Demokracia, sloboda a vláda zákona sú predpokladom európskej integrácie a zároveň sa ňou upevňujú. V zápase s populizmom a zneužívaním moci sme sa nasadili totálne. Prekážok, ktoré bolo treba zdolať pre slovenskú demokratickú perspektívu, bolo veľa. Pamätáme si ešte, čo sa tu dialo? Únos prezidentovho syna, vražda nepohodlného svedka aktu štátneho zločinu, totálne ovládnutie verejnoprávnych médií, vylúčenie poslanca z parlamentu, zmarené referendum o priamej voľbe prezidenta, nerešpektovanie Ústavného súdu vládou SR! Po rokoch úsilia v neľahkej, širokej koalícii sa podarilo ukotviť našu vlasť v euroatlantických a európskych integračných štruktúrach. Ďakujem za veľkú podporu, ktorú tomuto úsiliu poskytovala EĽS a priatelia po celej Európe i za Atlantickým oceánom. V máji roku 2004 sa v Štrasburgu zdvihla aj slovenská vlajka z rúk predsedu NR SR a predsedu KDH Pavla Hrušovského.

KDH oslavuje krásne výročie. Pri pohľade do budúcnosti, ktoré priority považujete za najdôležitejšie?

KDH je skúsená strana, máme 22 rokov a ponúkame zodpovednú a osvedčenú cestu pre Slovensko! Slovensko potrebuje rozvíjať svoje pozitívne sny a zodpovednou, tvorivou prácou ich realizovať. Dnes, ešte viac ako v minulosti, ide o charakter krajiny. Ide o to, či si uchová svoju kultúru a identitu vyrastajúcu z kresťanského dedičstva, alebo sa pustí cestou etického relativizmu, ba populizmu a nezodpovednosti. Mojou túžbou je vzdelaný a kultúrny národ a spoločnosť, ktorá spája potrebnú modernizáciu s vernosťou osvedčeným hodnotám, čo nás formovali. Mojou túžbou je spoločnosť, ktorá nad právo kladie mravný étos, ktorá svoje zákony formuje v súlade s prirodzeným právom. Za nezodpovedné považujem žitie človeka, rodiny, obce, národa či spoločnosti na úkor budúcnosti, na účet detí, ktoré prichádzajú po nás. Urobím všetko, čo viem a dokážem spolu s KDH, aby naša domovina vyšla z neprijateľného a neudržateľného trendu zadlžovania dnešných a nasledujúcich generácií. Slovensko potrebuje stabilitu a zodpovednosť, potrebuje proslovenskú a proeurópsku vládu, ktorá bude cestou z krízy. KDH je pokojná a konštruktívna sila v dnešných nestabilných politických časoch na Slovensku. Chceme byť majákom pre pravicových voličov, ktorí odmietajú populizmus a korupciu.

Ján Filc verí KDH

Medzi čestnými hosťami 22. výročia KDH bol aj Ján Filc, tréner hokejovej reprezentácie Slovenska, ktorá získala titul majstrov sveta.

„Som znepokojený z toho, že sa v našej spoločnosti deje čosi, čo ju môže nasmerovať nesprávnym smerom. Mám pocit, akoby ľudia začali vnímať skôr materiálne hodnoty, ktoré vyhrávajú nad tými hoci všednými, ale osvedčenými. Česť, práca, pokora aj morálka akoby boli na ústupe, a to nie je dobré. Ja verím, že práve Kresťanskodemokratické hnutie má v talóne obrovský potenciál hodnôt, ktoré kresťanstvo za tie dlhé tisícročia vyprodukovalo a prinieslo do nášho života a že ich bude vedieť za pomoci nás všetkých presadzovať ďalej pri stabilizácii politickej scény u nás, lebo ju takú všetci potrebujeme. Verím, že súčasťou programu KDH zostane aj starostlivosť o mládež, o šport a o všetko, čo napĺňa náš život aj inými prioritami, ako sú tie materiálne. Želám KDH veľa šťastia a hlavne veľa dobrých a vzácnych ľudí, a tiež šťastie na dobré myšlienky do volebného programu tak, aby priniesli čo najviac dobrého pre naše krásne Slovensko. Naša krajina má obrovský potenciál, má šikovných ľudí, je dobré, že osud máme vo vlastných rukách.“ Krásne slová Jána Filca sú aj vyjadrením jeho životnej filozofie. Filozofie slušného človeka a odborníka, uznávaného na Slovensku aj vo svete.

 

Buy Sneakers | Nike sneakers

Pridať nový komentár