Ján Figeľ, prvý podpredseda vlády a predseda KDH, predstavil svoju knihu V centre spoločnej Európy
Ján Figeľ predstavil v Trenčíne svoju knihu s názvom V centre spoločnej Európy. Prvý podpredseda vlády, minister dopravy a predseda KDH sa pri jej krste vyznal zo svojho vzťahu k Európe, prízvuk kládol na jej hodnoty aj dôležitosť pre našu krajinu.
Kniha nesie názov V centre spoločnej Európy. Ste presvedčený o tom, že tu má svoje miesto aj naša krajina?
Kultúrne, mentálne aj ľudsky určite áno. Názov knihy vyjadruje moje presvedčenie, z tohto pohľadu sa naša krajina a naši ľudia môžu hrdo cítiť v centre spoločnej Európy. Mali sme tu už takých, čo vykrikovali, že sú v strede Európy, ďalší zapaľovali vatry, pričom nikto ich do tejto Európy nechcel ani nevolal. Nepochopili, že Európa nie je o geografii, ale o hodnotách, ktoré ak platia a rozvíjame ich spolu ďalej, môžu nás spájať. Ak to tak nie je, tak nás rôzne postoje rozdeľujú a neskôr aj likvidujú.
Boli ste prvým slovenským eurokomisárom, ako vníma Európa našu krajinu?
V Európe nezáleží na tom, či ste veľkí alebo malí, či ste v strede alebo na jej okraji. Európa je o šikovných ľuďoch, o príležitostiach. Je na každom subjekte, od firiem, cez univerzity, až po obce a mestá, ako dokážu rozširovať sféru svojich vzťahov, s kým spolupracujú, alebo či len medzi Dunajom a Tatrami nariekajú, že to nejde. Slovensko má vo vzťahu k Európe obrovské možnosti a vôbec nehovorím iba o čerpaní eurofondov.
Vo svojom preslove ste poukázali na európske dejiny a konflikty, ktorými sú presiaknuté. Hovorili ste o nebezpečenstve, ktoré plynie z ľahostajnosti a nevedomosti.
- Dnes máme mier, ktorý možno vnímame ako samozrejmosť. Sloboda ale neprišla sama od seba. Mnohí sa pre ňu museli obetovať. Pravda a láska nech víťazí nad lžou a nenávisťou - na tom by nám malo záležať. Európa, a aj my Slováci, ak sa budeme učiť zo svojich dejín, tak pôjdeme dopredu. Pravdu nesmieme odvrhnúť, sloboda musí ísť ruka v ruke spolu so zodpovednosťou. Pravidlá musia vychádzať v ústrety aj slabším, my teraz sedíme pri európskom stole ako rovný s rovným. Európa bola najsilnejšia vtedy, keď stavala na vzdelaní a kultúre a v tom treba pokračovať, aby sme boli vzorom aj inšpiráciou pre okolitý svet.
Povedali o knihe:
Richard RYBNÍČEK, primátor Trenčína:
- Knihu Janka Figeľa som si prečítal, preto viem, že môže priniesť pokoj aj radosť, ale hlavne rozšírenie obzoru. Tiež mi pomohla uvedomiť si, aké dôležité je niekedy viac vnímať, viac čítať, viac poznať ako len súdiť na základe nejakého pocitu. To totiž robíme s ľahkosťou a obľubou - vidíme, počujeme a odsúdime... A to si nesmieme dovoľovať. Želám si, aby každý, kto si prečíta túto knihu, v nej videl aj kus človeka, ktorý ju napísal a videl v ňom aj nádej pre túto krajinu. Janko Figeľ dokázal veľmi veľa a verím, že ešte aj dokáže. Myslím si, že knižku si nestačí iba prečítať, treba si ju naštudovať. Je v nej veľa postrehov a skúseností, z ktorých je možné čerpať užitočné poznatky. Je to kniha o konkrétnych rozhodnutiach a skúsenostiach nášho prvého eurokomisára.
Ján RIAPOŠ, predseda Slovenského paralympijského výboru, predseda Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov:
- Ján Figeľ urobil vynikajúce meno Slovensku v zahraničí, kde je tiež vnímaný veľmi pozitívne. Spája nás veľa, prajem mu zo srdca, aby sa naplnili všetky jeho predstavy a túžby. Želania knihe by som zhrnul do jednej vety - inšpiráciu a vieru som v nej našiel ja a prajem každému, aby v nej našiel to isté čo ja.
Asics footwear | Women's Nike Superrep
Pridať nový komentár