Na návšteve Talianska a Vatikánu diskutovali predstavitelia štátov aj o problémoch Európy

Predseda NR SR Pavol Hrušovský (KDH): „Riešenie z krízy nevidím len v úsporných opatreniach“

Návšteva Talianska, ktorú absolvovala delegácia pod vedením predsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského (KDH), bola užitočná. Vzťahy medzi krajinami treba podľa Hrušovského utužovať a je potrebné diskutovať a otvárať otázky kríze, ktorá sužuje Európu. Slovenská a talianska strana sa venovali aj otázkam záchrany eura..

Pán predseda, iba nedávno ste sa vrátili z návštevy Talianska a Vatikánu. Aký bol cieľ vašej cesty?

Pred návštevou som sa stretol s pánom prezidentom a s pani premiérkou, ktorí ma splnomocnili, aby som opätovne pozval Svätého Otca na Slovensko. Do Talianska som vycestoval na pozvanie predsedu Poslaneckej snemovne Talianskej republiky Gianfranca Finiho. Zvažoval som každú jednu plánovanú zahraničnú cestu. Niektoré som zrušil, ako napríklad cestu do Austrálie. Ale túto som z hľadiska aktuálneho diania v Európe, z hľadiska krízy, problémov s eurom a vízie do budúcnosti, považoval za dôležitú.

Mali ste možnosť stretnúť sa so Svätým otcom. Aké sú teda vaše pocity zo stretnutia?

Som ešte plný dojatia z tohto stretnutia. Chcem odovzdať pozdrav Svätého Otca Benedikta XVI. celému Slovensku a povzbudenie pre nás všetkých pri riešení problémov, ktoré máme. Stretnutie so Svätým Otcom je pre mňa vždy hlbokým duchovným zážitkom. Je to zároveň výnimočná chvíľa stáť pri pápežovi, mať možnosť sa s ním rozprávať a počúvať jeho myšlienky, jeho postoje.

Prečo považujete za dôležité, aby Svätý Otec navštívil tento rok Slovensko?

Považujem za dôležité, aby Svätý Otec osobne navštívil Slovensko a povzbudil slovenský národ v časoch, kedy nie sú najjednoduchšie podmienky života. Práve hodnoty kresťanstva ako je pomoc blížnym v núdzi, či život v pravde sú tými, ktoré zaručujú istoty a východiska z krízy. Sú to nielen kresťanské, ale aj univerzálne hodnoty, ktoré by mali byť vlastné pre každú slušnú spoločnosť. Som presvedčený, že Slovensko potrebuje takýto druh povzbudenia.

Stretli ste aj s viacerými predstaviteľmi Talianska. Čo bolo témou týchto rokovaní?

Hlavnou témou bola otázka záchrany eura a stabilita eurozóny. Zhodli sme sa, že ochrana eura je v záujme všetkých. Riešenie z krízy však nevidím len v úsporných opatreniach. Je treba urobiť poriadok v národných ekonomikách. Informoval som pána predsedu talianskej snemovne Finiho o prijatí ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý stanovuje strop na míňanie verejných financií a má zamedziť vytváranie dlhu pre naše deti. Tento zákon bol prijatý všetkými parlamentnými stranami na Slovensku a je konkrétnym príkladom zodpovednosti politikov.

Aké sú postoje Talianska na možnosť spoločnej daňovej politiky Európskej únie?

Talianski predstavitelia si vedia predstaviť i túto možnosť. Dokonca hovorili o potrebe harmonizácií dôchodkových systémov. Ja som však presvedčený, že dôležité ekonomické rozhodnutia majú členské štáty prijímať samostatne. O daniach a dôchodkovom systéme by sa malo i naďalej rozhodovať na národnej úrovni.

Boli predmetom rozhovorov i predčasné voľby na Slovensku?

Pán predseda Fini ocenil, že Slovensko pre záchranu eura podstúpilo veľkú obetu. Pád vlády Ivety Radičovej podľa neho dokazuje, že nám na spoločnej európskej mene skutočne záleží. Zaželal nám, aby sme v predčasných voľbách urobili správne rozhodnutie. Emócie v čase krízy musia ísť podľa neho bokom. A to najmä v krajinách ktorých padli vlády. Podobný názor som vyjadril aj ja. Keď padajú vlády treba robiť zodpovedné rozhodnutia. Vtedy politika musí byť viac rozumom ako vzájomným zápasom.

Ako vnímajú talianski politici Slovensko?

Najkrajšie sa o nás vyjadril podpredseda talianskej snemovne Rocco Buttigilone, ktorý nás považuje za vzor boja proti komunizmu. Je podľa neho úžasné, ako sa krajina dokázala za 22 rokov z komunizmu následne stať členom Európskej únie a eurozóny. Označil nás za nádherný príbeh. Priznám sa, že každé slovo chváli na adresu Slovenska ma vždy poteší a napĺňa ma hrdosťou na našu vlasť.

Sports brands | Autres

Pridať nový komentár