Predseda KDH Ján Figeľ diskutoval aj s expredsedami hnutia

Univerzitné pastoračné centrum v Bratislave bolo dejiskom zaujímavej diskusie – za jedným stolom sedeli tri osobnosti, ktoré sa výraznou mierou podpísali pod zrod aj formovanie Kresťansko-demokratického hnutia. Dvaja bývalí predsedovia Ján Čarnogurský a Pavol Hrušovský spolu so súčasným lídrom strany Jánom Figeľom si zaspomínali na zrod hnutia. Početné publikum otvorilo viaceré témy, ľudí zaujímali aj vízie KDH do budúcnosti.

 

JÁN FIGEĽ stavia na zamestnanosti

Živá diskusia priniesla viaceré zaujímavé podnety, ako bude znieť vaše posolstvo?

- Sme radi, že KDH rastie vo svojej skúsenosti aj v celkovom potenciáli. Za posledné dva roky prišlo množstvo mladých ľudí, odborníkov, vznikali nové kluby, prevzali sme zodpovednosť za náročné rezorty vo vláde, a čo je dôležité, máme aj viditeľné výsledky. To všetko dnes spolu s kandidátkou a programom ponúkame ako cestu pre Slovensko, ktorá kladie zásadný dôraz na zamestnanosť. Všetko začína poctivou prácou ako v politike, tak v ekonomike, zdravotníctve, aj pri vyšetrovaní korupcie. Všetky naše zámery viažeme na zamestnanosť, práve jej riešenie totiž považujeme za najlepšiu cestu pre krajinu, ktorá má deficitný štátny rozpočet, vysokú nezamestnanosť, veľké regionálne rozdiely a obrovské sociálne problémy. Ak budú mať ľudia prácu, stabilitu získajú rodiny, obce a mestá, regióny, ale aj každý z nás. Všetky nástroje, ktoré máme k dispozícii, chceme využiť tak, aby boli nastavené pozitívne vo vzťahu práve k novým pracovným miestam.

 

Prvé stretnutie v Bratislave prinieslo pozitívne reakcie, chystáte podobné diskusie aj v iných kútoch Slovenska?

- Treba povedať, že táto diskusia bola výnimočná už z toho pohľadu, že sa stretli traja predsedovia jednej politickej strany. Bolo iné už svojou podstatou, žiadna politická strana na Slovensku totiž nemá to, čo KDH. Tie vodcovské končili spolu s vodcom, ďalšie ako SOP, ZRS či ANO mali nálepku „jednorázové“. KDH je tu od novembra 1989 práve preto, že zostalo verné svojim hodnotám, lebo bojovalo proti korupcii, ktorá je rakovinou pre ekonomiku aj celú verejnú sféru. Ak by sme sa tak nesprávali, už by sme tu neboli, ako mnohí. Kresťanská demokracia, napríklad, v Nemecku dokázala vytiahnuť národ a krajinu z povojnového marazmu. Som presvedčený, že len cesta, ktorá spája slobodu a zodpovednosť, je najlepšou alternatívou pre Slovensko. Tou druhou je socialistické smerovanie, ktoré povedie k zadlžovaniu a k bankrotu tak, ako sa to deje v Grécku. PAVOL HRUŠOVSKÝ o slovenskej dedine

 

Odborníci na kandidátke KDH sú predpokladom, že Slovensko môžu viesť ľudia, ktorí rozumejú svojej práci. Ako ste vnímali ich vystúpenia?

- Mňa toto stretnutie nielen obohatilo, ale zároveň aj povzbudilo, lebo som si uvedomil obrovský záujem ľudí o verejný život. Otázky z publika boli náročné, dokázali sme ale na ne odpovedať. Čo sa týka odbornosti našich kandidátov, je základným predpokladom pre výkon poslaneckého mandátu, nemenej dôležitá je však aj vernosť strane a politike, ktorú reprezentuje volebný program nášho hnutia.

 

KDH ide do volieb s heslom: „Dať ľuďom prácu“. Kde vidíte vy priestor pre rast zamestnanosti?

- Osobne si myslím, že Slovensko nedostatočne využíva ľudský a odborný potenciál na to, aby sme dokázali vytvoriť lepšie podmienky pre malý a stredný živnostenský podnikateľský stav. Naša krajina má obrovské plusy v podobe múdrych a odvážnych ľudí, no niekedy im chýba viac odvahy. Treba ich len povzbudiť. Slovenská dedina je krásna a my by sme sa mali usilovať o to, aby dokázala byť aj samostatná, aby sa ľudia organizovali v živnostenských spoločenstvách, aby mali napríklad vlastné pekárničky alebo salaše, aby dokázali pestovať poľnohospodárske kultúry, ktoré dokážu aj predávať. Jednoducho treba vrátiť slovenskej dedine jej tradíciu, aby boli ľudia šťastní z toho, že ich práca má zmysel. Tento rozmer sme očividne podcenili, keď sme ľuďom nevytvorili dostatočne dobré podmienky na to, aby začali sami podnikať.

 

JÁNA ČARNOGURSKÉHO potešil záujem ľudí

Boli ste zakladateľom KDH. Ako vidíte vývoj a posun hnutia po viac ako 20 rokoch existencie?

- KDH sa stalo najzrelšou politickou stranou na slovenskej politickej scéne, dokonca aj v európskych rozmeroch nesie kresťansko-demokratické posolstvo, pretože kresťanskodemokratické strany už vo viacerých krajinách či už zanikli, alebo zišli z politickej scény. KDH na Slovensku sa ale drží. Azda ide o to, aby snáď ofenzívnejšie vystupovalo pred spoločnosťou ako strana kresťansko-demokratickej politiky. V Univerzitnom pastoračnom centre sa stretlo mnoho ľudí, ktorí vytvorili milé stretnutie. Jeho priestory sa zaplnili, ľudia sa zapájali do diskusie, čo je dobrým signálom, že majú záujem rozhodovať o tom, kto ich bude v parlamente zastupovať a akým spôsobom sa bude Slovensko ďalej rozvíjať

latest jordans | Nike - Shoes & Sportswear Clothing

Pridať nový komentár