Spevom k srdcu, srdcom k Bohu

Bazilike sv. Mikuláša v Trnave sa uplynulú nedeľu za účasti arcibiskupa Róberta Bezáka, mnohých rodín s deťmi a širokej verejnosti uskutočnila prehliadka spevokolov z Trnavského kraja pod názvom „Spevom k srdcu, srdcom k Bohu“. Myšlienku podporiť celoslovenský projekt podpory detských a mládežníckych spevokolov si za svoje vzal aj prvý podpredseda vlády, minister dopravy a predseda KDH Ján Figeľ, ktorý vzal záštitu nad týmto projektom.

Celoslovenský projekt podpory detských a mládežníckych spevokolov pri farnostiach vás oslovil svojou myšlienkou. Ako by ste zhodnotili celé podujatie, ktoré do Trnavy prilákalo množstvo ľudí?

Všetci by sme mali byť mladí, aj keď roky stále pribúdajú. Keď som bol mladší, rád som spieval v spevokole. Veľmi pôsobivé boli pre mňa napríklad pašie. Mladí ľudia, popri chrámoch, sú nositeľmi tradície, ale aj tvorivosti. Pričom aj tu v Trnave bolo vidieť, aké rôzne žánre dokážu mladí ľudia s plným nasadením nielen prezentovať, ale doslova vytvárať. Teší ma, že myšlienka podpory detských a mládežníckych spevokolov pri farnostiach sa uchytila a má dobrú odozvu. Vyše 440 zborov sa zapojilo do celoslovenskej aktivity, ktorá im pomáha dotvárať aj technické prostredie alebo aj zázemie na ďalšiu prácu. Takto zároveň podporujeme mladých, ktorým záleží na tom, ako žijeme a čo žijeme. Dnes veľa mladých lúdi trávi čas pri drogách, hazardných hrách alebo len tak, bezmyšlienkovite. Preto je veľmi dôležité, aby mládež na Slovensku nachádzala aj čosi ako tradíciu a dedičstvo po rodičoch. Ale aby aj prinášala vlastné presvedčenie, vlastnú tvorivosť na ceste, ktorú národ realizuje.

Bol teda jeden z dôvodov, prečo ste sa rozhodli prijať záštitu nad týmto podujatím aj fakt, že máte veľmi blízko ku kultúre a podpore rozvoja mládežníckych talentov?

Po tom, čo sa takmer pred dvanástimi rokmi rozbehli pekné koncerty v Slovenskom betleheme a pred piatimi rokmi Večery ľudí dobrej vôle vnímam túto aktivitu v Trnave ako inováciu, ktorá verím, nezostane len lastovičkou, ale postupne naberie rozmer opakovanej a tradičnej akcie v regióne a na Slovensku. Som presvedčený, aj keď som v ekonomickom rezorte, že kultúra patrí na vrchol hodnôt. Samozrejme, že potrebujeme to materiálne pre každodenný život, chlieb pre obživu, ale kultúra dáva zmysel našim vzťahom, našim životom. Preto sa snažím napomáhať takýmto iniciatívam, ktoré majú silný kultúrny, duchovný alebo aj hodnotový rozmer.

Mali ste počas svojho pôsobenia v Európe možnosť stretnúť sa s podobnými aktivitami na podporu rozvoja deti a mládeže?

Samozrejme, že som sa stretol a tiež podporoval, pretože Európa je kontinent, ktorý je viac definovaný kultúrou, než geografiou alebo nejakým obchodom. Európa je v rámci kultúrnej rozmanitosti veľmoc. Je pestrá, historická, zaujímavá a hlavne tvorivá. Snažil som sa z pozície eurokomisára napomáhať rozvoju kultúry. Zároveň som prinášal do Bruselu a Európskej únie ten jedinečný rozmer a kultúru aj zo Slovenska. V tomto úsilí však treba pokračovať, nielen vtedy, keď sa o niečom rozhoduje, ale stále. Ide o to, aby nás v Európe poznali, aby sme si rozumeli, aby sa Slovensko cítilo v európskom dome ako doma. Aby bolo rešpektované a uznávané práve pre svoju kultúru, nielen pre ekonomiku a cestu.

Opýtali sme sa Trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka

Mladí ľudia, ktorí svojimi piesňami vystúpili v chráme, priniesli okrem silného kultúrneho zážitku aj silné posolstvo. Myslíte si, že je potrebné podobné aktivity realizovať aj v iných kútoch Slovenska?

Keď som ako mladý kaplán nastúpil na svoje prvé miesto v Brezne, tak toto bolo prvé, o čo som sa snažil. Spojiť mladých ľudí a spojiť ľudí v takých krásnych činnostiach ako je schopnosť zaspievať, pripraviť si Vianočnú pobožnosť, ale aj iné, ktoré sa cez rok dajú využiť. Je to taká šanca ľudí byť spolu. Spev a každá takáto činnosť, ktorá vyžaduje súhru, náš učí navzájom si pomáhať. Je v tom silná Božia myšlienka. Práve v tom chráme sme mali možnosť vidieť aj výsledok. Mladí ľudia spolu spievali na Božiu slávu a česť. Myslím si, že takouto činnosťou môžu aj ľudsky o to viac narásť, pričom vytvárajú pekné ľudské spoločenstvo, ktoré môže mať svoj veľký rozmer v spoločnosti.

Má teda, podľa vás, význam podporovať mládež aj v iných regiónoch?

Bol by som veľmi rád, keby sa podobné podujatia rozšírili plošne po mestečkách a dedinkách. Mnohí, ktorí dnes vystúpili, boli výborne pripravení, vystúpenie bolo na vysokej úrovni. Takže to bol duchovný aj umelecký zážitok zároveň. Podporovať mládež v takýchto aktivitách je veľmi dôležité, preto budem veľmi rád, keď sa toto posolstvo rozšíri po celom Slovensku.

Sports brands | Air Jordan 1 Retro High OG 'University Blue' — Ietp

Pridať nový komentár