Rada KDH rokovala v Čadci

ZAOBERALA SA AJ TÉMOU INFRAŠTRUKTÚRY

V sobotu 26. marca sa historicky po prvýkrát uskutočnila RadaKDHv Čadci. Čelní predstavitelia hnutia rokovali na viaceré témy.

Ján Figeľ ocenil, že Rada KDH na sobotňajšom zasadnutí podporila presadenie limitu na spoluúčasť seniorov a osôb s ťažkým zdravotným postihnutím na liekoch a zdravotných službách.

„Od 1. apríla bude spoluúčasť pacientov alebo osobitných kategórií na príplatkoch za lieky realitou. To znamená, že seniori budú doplácať menej ako doteraz, maximálne 45 eur za štvrťrok a osoby zdravotne ťažko postihnuté 30 eur za štvrťrok,“ povedal Figeľ. Rada KDH ďalej podporila doterajšie postoje vedenia hnutia, ktoré chránia práva a postavenie živnostníkov a samostatne zárobkovo činných osôb. Ďalej tiež podporila prijatie a realizáciu protipovodňových opatrení v rôznych regiónoch Slovenska a zaoberala sa otázkami privatizácie teplární.

„KDH bude žiadať, aby výnos zo stopercentnej privatizácie šiestich teplární na Slovensku poslúžil na oddĺženie a transformáciu zdravotníckych zariadení,“ uviedol na margo privatizácie Ján Figeľ. Súčasťou sobotňajšieho zasadnutia Rady KDH bola tiež zbierka pre vyjadrenie spolupatričnosti a solidarity s ľuďmi v Japonsku. „Rada vyzbierala 6334 eur na podporu obetí po zemetrasení a vlne cunami v Japonsku, ktoré v nasledujúcich dňoch v mene hnutia odovzdám veľvyslancovi Japonska v Bratislave,“ uzatvoril Figeľ. O slovo sme požiadali aj člena Rady KDH Pavla Faktora. Zaujímal nás jeho postoj k sobotňajšej Rade KDH v Čadci. „Dnešný deň považujem za veľmi významný nielen pre Kysuce, ale pre Slovensko ako také. Teší ma, že celoslovenská Rada sa po prvýkrát v histórii uskutočnila práve v Čadci. Je to aj z dôvodu, že predseda KDH má eminentný záujem o dianie na Kysuciach. Po včerajších rokovaniach, kedy si minister pozrel aj hlavné problematické body Kysúc, ako je nedokončená cesta v Skalitom, okružná križovatka v KNM, je zrejmé, že má záujem, nielen veci osobne vidieť, ale ich aj riešiť. Mňa, ako člena Rady KDH nesmierne teší, že táto návšteva bude prínosom predovšetkým pre Kysučanov a Žilinský kraj. Dnes, keď vnímam bývalých ministrov dopravy na Slovensku, ma teší fakt, že práve predseda KDH, Ján Figeľ, sa podujal riešiť aj cesty prvej triedy. V sobotu totiž po prvýkrát oznámil aj značnú rekonštrukciu týchto ciest a tiež 40-tich významných mostov, z ktorých podstatná časť smeruje práve na Kysuce a do Žilinského kraja. Ide o vyše 500 km ciest prvej triedy. Aj keď sa zdá, že úpravy nevidieť tak, ako keď postavíte diaľnicu, pre Slovákov, ktorí poväčšine chodia práve po cestách prvej triedy, je to podstatný krok vpred. Tieto cesty sú v dezolátnom stave, preto informácia o ich oprave potešila všetkých. Rekonštrukcia ciest prvej triedy v takom objeme, ako je dĺžka vyše 500 km, sa ešte na Slovensku nikdy neuskutočnila a nerobila. Aj vďaka analýzam ministra z hľadiska cestnej infraštruktúry, ktoré ukázali, že toto je správny krok, ktorý treba investične zastrešiť, sa začne s úpravou,“ ukončil Pavol Faktor. (AP)

 

Pridať nový komentár