V Žiline otvorili prvé odsírovacie zariadenie na Slovensku

V Žilinskej teplárenskej a. s. bola v piatok slávnostne uvedená do prevádzky technológia odsírenia, ktorej sa zúčastnil aj minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Figeľ. 

Pán minister, aký prínos bude mať nová technológia odsírenia v Žilinskej teplárenskej?
Prínos z realizácie tohto diela možno identifikovať v dvoch oblastiach, a to environmentálnej a ekonomickej oblasti. Z pohľadu environmentálneho možno konštatovať, že Žilinčania budú mať v ovzduší o 75% menej oxidov síry, čo bude eliminovať kyslé dažde a smogové situácie v jesenných a zimných mesiacoch, keďže Žilinská kotlina má teritoriálne predpoklady na vznik a udržiavanie smogu. Navyše okrem oxidov síry táto technológia významne znižuje emisie tuhých znečisťujúcich látok, ktorých hodnoty sa pohybujú hlboko pod normami. Z pohľadu ekonomického umožní táto technológia naďalej spaľovať hnedé uhlie, čo má a v budúcnosti bude mať priaznivý vplyv na cenu tepla. Veď aj v súčasnosti má Žilinská teplárenská, a.s. najnižšiu cenu tepla spomedzi porovnateľných tepelných zdrojov.

Ekologizačné projekty sú však finančne nenávratné pre podnikateľské subjekty.
Práve preto je dôležité čerpanie zdrojov z fondov Európskej únie, čo umožňuje realizáciu nielen finančne návratných projektov, ale aj projektov, ktoré majú nesporný, či už environmentálny alebo iný význam pre obyvateľstvo, napriek slabšej finančnej návratnosti. V tomto prípade došlo k 50% financovaniu projektu z fondov EÚ a jednou technológiou sa podarilo odstrániť emisie dvoch znečisťujúcich látok, SO2 a aj tuhých znečisťujúcich látok. Okrem spomenutých faktov považujem za dôležitý prístup k riešeniu ekologizačných projektov, keďže súčasťou realizácie obdobných projektov je aj povinnosť implementovať tzv. BAT (best available technologies) technológie, teda najlepšie dostupné technológie. Tento prístup nás vedie k neustálemu zlepšovaniu vo výstavbe technológií a som presvedčený, že rovnako i k napredovaniu.

Tento projekt je jedným z prvých realizovaných na Slovensku, sú v procese aj ďalšie obdobného charakteru?
Realizácia technológie odsírenia v teplárni takéhoto rozmeru je prvou na Slovensku. Vzhľadom na fakt, že vstúpil do platnosti Zákon o ovzduší, budú musieť všetky teplárne na Slovensku, ktoré spaľujú fosílne palivá investovať do desulfurizačného alebo denitrifikačného zariadenia, resp. oboch. Pevne verím, že projektov ako je tento bude pribúdať. MG

Buy Kicks | Best Custom Jordans of All Time - Fashion Inspiration and Discovery

Pridať nový komentár