Slovanskí vierozvestcovia

               Ako každý rok, tak aj tento, si 5. júla pripomíname sviatok slovanských vierozvestcom. Každý jeden z nás si pri tomto slovnom spojení predstaví dvoch mužov –    sv. Cyrila a Metoda, ktorí na naše územie prišli z ďalekého východu. Keďže tento deň je v našej krajine štátnym sviatkom a dňom pracovného pokoja a dokonca si v tento rok pripomíname 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, je preto namieste sa zamyslieť, kto títo dvaja muži vlastne boli a začo všetko im  vďačíme.

            Cyril, pôvodným menom Konštantín, (meno Cyril prijal na sklonku života v kláštore) bol so svojím bratom Metodom vyslaný na Veľkú Moravu, aby šírili kresťanskú vieru medzi slovanským ľudom, pretože pohania boli dovtedy pohanským národom. Okrem viery im vďačíme aj za písmo a jazyk, ktoré sa rýchlo udomácnilo medzi ľuďmi. Bratia zo Solúna si uvedomovali, že na šírenie viery a písma nebudú stačiť len oni dvaja, preto sa rozhodli založiť školu tzv. Veľkomoravské učilište, v ktorom sa vzdelávali a vychovávali budúci slovanskí kňazi a administratívni pracovníci, čím sa toto učilište stalo aj centrom slovanskej literatúry. Jedným z najväčších úspechov  solúnskych bratov sa pokladalo získanie súhlasu pápeža, aby sa staroslovienčina stala liturgickým jazykom na slávení bohoslužieb. To znamenalo, že popri latinčine, gréčtine a hebrejčine sa staroslovienčina stala štvrtým liturgickým jazykom v západnej cirkvi. Táto skutočnosť bola naozaj veľkým prínosom pre Slovanom, pretože bohoslužby boli realizované v jazyku, ktorému všetci rozumeli. Tento fakt zdôrazňovala aj skutočnosť, že žiaden pápež do 20. storočia už nedal podobný súhlas. Okrem týchto skutočností sa bratia venovali aj prekladom mnohých diel, ktoré sa stali pre Slovanov uplatniteľné v každodennom živote ako napríklad Zákon sudnyj ljudem („Súdny zákonník pre svetských ľudí alebo Súdny zákon pre laikov“), ktorý sa stal nielen občianskym zákonníkom ale aj prvým zákonníkom v slovanskom jazyku.

            Aj napriek tomu, že sme si pripomnuli len minimálnym spôsobom činnosť a aktivitu sv. Cyrila a Metoda na našom území, môžeme naozaj pozorovať zanietenosť a húževnatosť týchto dvoch mužov pre našu krajinu. Preto môžeme byť hrdí na to, že práve náš kraj, teda Žilinská diecéza, ktorá je vekom mladá, pretože vznikla len pred niekoľkými rokmi, má za patrónov týchto dvoch veľkých mužov sv. Cyrila a  Metoda. Vďaka nim sa môže aj naša krajina chváliť obrovským množstvom duchovných, morálnych, etických, umeleckých ale aj iných pamiatok.

Adidas shoes | Women's Nike Air Force 1 Shadow trainers - Latest Releases , Ietp

Pridať nový komentár