PAVOL HRUŠOVSKÝ, predseda NR SR a jeden z lídrov KDH: „Kríza si žiada solidaritu“

Dvakrát stál na čele slovenského parlamentu. Je zástancom čestných dohôd, s obľubou hovorí, že ľuďom treba hovoriť pravdu, hoci aj nie je populárna. Pred blížiacimi sa marcovými voľbami má už dnes jasno v tom, akú vládu potrebuje Slovensko. Viac čítajte v rozhovore s predsedom NR SR a jedným z lídrov KDH Pavlom Hrušovským.

Vo vrcholovej politike sa pohybujete takmer dvadsať rokov, počas ktorých ste boli priamym účastníkom mnohých udalostí. Čo z vášho pohľadu prevažovalo viac – pozitíva alebo negatíva? Ako hodnotíte vývoj politickej scény na Slovensku?

Stali sme sa slobodnými občanmi v demokratickej krajine, ktorí môžu slobodne vyznávať vieru, voliť svojich zástupcov, a to od úrovne celoštátnej až po komunálnu. Už 22 rokov sme prakticky bez obmedzení otvorení svetu a svet je otvorený nám. Sme súčasťou elitného klubu demokratických štátov v Európskej únií. Toto sú nesporne pozitíva Novembrovej zmeny. Za negatíva transformácie z totality na demokraciu považujem pretrvávajúci egoizmus. Egoizmus niektorých ekonomických a politických elít, ktoré v rôznych ponovembrových obdobiach dehonestovali poslanie politiky a služby občanovi. Práve takéto správanie degraduje politiku v očiach verejnosti na čosi zlé a skorumpované a zároveň nastavuje vzorce správania, ktoré sa v takejto podobe mnohokrát udomácnili v celej spoločnosti. Mrzí ma, že pri niektorých reformných zmenách nebola adresnejšia solidarita voči tým, ktorí ju naozaj potrebovali. Poslaním a snahou Kresťanskodemokratického hnutia je byť zodpovedným a slušným voči občanovi. Snažíme sa o to už vyše 20 rokov.

Pozícia predsedu parlamentu je vyjadrením dôvery, vy ste sa v druhej najvyššej ústavnej funkcii ocitli dokonca dvakrát. V politike vás hneď tak niečo neprekvapí, čomu vás naučila?

V každých parlamentných voľbách na Slovensku si občania volia svojich zástupcov do Národnej rady Slovenskej republiky. Títo ľudia rozhodujú o tom, aká bude na Slovensku vláda, aké zákony budú prijímané, aká bude výška daní, atď.... Čiže 150 ľudí má dosah na životy päť a pol milióna Slovákov. Preto cítim obrovskú zodpovednosť za výkon funkcie predsedu tohto zákonodarného zboru. Moja osobná skúsenosť ako dlhoročného politika z politiky je taká, že dohody sa rodia ťažko, že nie každý do nej vstupuje nezištne a s úmyslom pomáhať, že je ťažké a takmer vždy nepopulárne, ale o to viac potrebné hovoriť občanovi pravdu, že kresťanská demokracia so svojimi zásadami a princípmi je v slovenskej politike stále viac a viac potrebná.

Patríte medzi ľudí, ktorí dokážu svoj názor prezentovať verejne. Nikdy ste nemali problém vyjadrovať sa aj k nepríjemným otázkam otvorene, schopnosť konštruktívnej komunikácie ste preukázali pri viacerých krízových situáciách. Často sa musíte rozhodnúť v okamihu pre najlepšie riešenie, vsádzate viac na intuíciu alebo zdravý rozum?

Preferujem čistú hlavu a zdravý úsudok pred unáhlenými rozhodnutiami.

V marci nás čakajú predčasné parlamentné voľby. Viac ráz ste sa vyjadrili, že budúca vláda musí byť proeurópska, proslovenská, odvážna a zároveň zodpovedná. Prečo ste stavili práve na tieto imperatívy?

Veľakrát som vo svojich vystúpeniach hovoril o charaktere Slovenska. Považujem to i teraz za dôležité. Práve odvaha na jednej strane a zodpovednosť na druhej, proslovenskosť a zároveň proeurópskosť naplňujú moju predstavu charakteru budúceho Slovenska. Mojím vrúcnym želaním je, aby z marcových volieb vzišla vláda, ktorá bude práve týmito imperatívmi disponovať. Potrebujeme odvážnu vládu, ktorá dokáže zodpovedne spravovať Slovensko v ťažkých časoch. Vládu zloženú z politických strán, ktoré nielen pred voľbami sľubujú pre ľudí prácu a istoty, ale dokážu plniť aj reálne svoje sľuby. Kresťanskodemokratické hnutie ma aktívnu skúsenosť z pôsobenia vo vládach, ktoré znamenali pre Slovensko výrazné ekonomické oživenie, a teda i pracovné príležitosti pre jeho občanov. Slovenská republika je sebavedomým štátom, ktorý je súčasťou spoločenstva krajín združených v Európskej únii. Sme zároveň krajinou, ktorá profitovala a profituje z tohto členstva. Stačí sa pozrieť na zrekonštruované školy či vybudované kanalizácie v našich obciach. I toto sú konkrétne výhody. Slovensko nie je izolovaným ostrovom. Nielen my, ale aj celá Európa má ekonomické problémy. Preto považujem za dôležité, aby sme boli aj my v čase krízy adresne a spravodlivo solidárni. Opakujem adresne a spravodlivo solidárni. Ak chce Slovenská republika ostať slobodným národným štátom, musí vedieť a mať právo spravovať svoje veci samostatne. V etických otázkach či v stanovení výšky daňového zaťaženia to považujem za úplne samozrejmé. Preto za proslovenskosť nepovažujem lacné a populistické postoje a heslá, ale konkrétne opatrenia, ktoré pomôžu zachovať a rozvíjať národný štát.

Pán predseda, aký vzťah máte k regiónu Kysúc?

Kysuce sú pre mňa spojené s krásnym folklórom, krásnou prírodou, s úprimnými a pracovitými ľuďmi, ale taktiež i s neľahký  životom.

 

Buy Sneakers | Nike

Komentáre

Komentár: 
co chcete robit s tym ked je majoritna cast diskriminovana na ukor minoritnej. nemam pocit ze v romskej otazke sme samostatny slobodny stat.

Komentár: 
postup policie proti demonstrantom v tzv gorila je spravny len slabo odprezentovany v mediach.fiyicky zasah je len proti extremistom a vytrznikom ktorim ide o fizicky kontakt s policiou. kde inde si mozu relativne beztrestne hodit kamen do policajta?

Pridať nový komentár